beta

סטיבן פריי

סטיבן ג'ון פריי (באנגלית: Stephen John Fry; נולד ב-24 באוגוסט 1957) הוא שחקן, קומיקאי, מחזאי, סופר ובמאי בריטי-יהודי.

שמע

ביוגרפיה

סטיבן פריי נולד בהמפסטד שבאנגליה לאלן ג'ון פריי, מדען אנגלי, ומריאן (לבית נוימן), בת למשפחה יהודית שהיגרה משוראני ב-1927. כמה מקרוביה של אמו נרצחו בשואה. פריי גדל ללא דת.

באוטוביוגרפיה שלו הוא מתאר את עצמו כמי שהוא גם יהודי וגם הומוסקסואל הנאלץ להמתמודד עם הניכור החברתי בבית ספר פרטי באנגליה. הוא כותב על דילמות של זהות מינית, ונטייה תמידית לשקר. פריי הסתבך במעשה של תרמית וגנבה, שהביאו למאסרו. לאחר שחרורו מהכלא התחיל ללמוד בקווינס קולג' שבקיימברידג'. כמה שנים לאחר מכן אובחן פריי כדו-קוטבי, והוא אף עשה מיני-סדרה על חייו לפני ואחרי הגילוי הנקראת "Stephen Fry: The Secret Life of a Manic Depressive".

כסופר

ב-1992 פרסם את ספרו הראשון "השקרן", רומן על נער אנגלי הומוסקסואל הלומד בבית ספר פרטי ובאוניברסיטת קיימברידג' (כמו פריי). ב-1997 פרסם את האוטוביוגרפיה שלו, שבה הוא מספר מחדש את האירועים הבדיוניים כביכול שתיאר ברומן הביכורים שלו. ספריו שנונים, משעשעים ומפתיעים. הספר "כדורי הטניס של הכוכבים" הוא עיבוד שלו לרומן הרוזן ממונטה כריסטו, ושמות הגיבורים בו הם אנגרמות של שמות הגיבורים של דיומא.

כשחקן ומנחה

פריי מרבה להופיע בטלוויזיה, הוא השתתף בסדרה "הפתן השחור" של ה-BBC. זכור במיוחד שיתוף הפעולה שלו עם יו לורי בתוכנית הטלוויזיה הקומית "קטעים עם פריי ולורי" ובסדרה על פי ספריו של פ. ג. וודהאוס "ג'יבס וווסטר", בה גילם את דמותו של ג'יבס רב-המשרתים המושלם. ב-1995 לוהק למחזה של סיימון גריי "חברים לתא", בעקבות עבודה קשה בחזרות וביקורות לא מחמיאות, הוא נעלם ונמצא אחרי התמוטטות עצבים בבלגיה.

בקולנוע גילם את דמותו של אוסקר ויילד בסרט "ויילד", והופיע בסרט על חיי פיטר סלרס. הוא הופיע ב"החברים של פיטר". בסרטו של רוברט אלטמן, פארק גוספורד, שיחק כחלק מצוות שחקנים מהשורה הראשונה, בתפקיד מפקח משטרה לא יוצלח.

ב-2003 ביים פריי את סרטו הראשון "צעירים יפים ומבריקים", על פי רומן של אוולין וו ותסריט שכתב בעצמו. הסרט מציג את החברה הלונדונית הגבוהה, ההדוניסטית והדקדנטית של שנות השלושים, לפני מלחמת העולם השנייה.

בשנים 2009-2007 כיכב במשך שלוש עונות של סדרת הדרמה המשפטית "קינגדום" מבית ITV, בתור פיטר קינגדום, עורך דין ובעל חברת עורכי דין.

באותה שנה החל להנחות את שעשועון הטלוויזיה "Qi", שנכון ל-2021 ממשיך להיות משודר, זו העונה ה-19.

פריי יצר תוכנית דוקו עבור BBC בשם "סטיבן פריי עושה את אמריקה", שבה חצה את ארצות הברית במונית בריטית שחורה.

בשנת 2016 שיחק בסרט "אהבה וידידות", קומדיה רומנטית בכיכובם של קייט בקינסייל וקלואי סביני.

בשנים 2016-2017 שיחק בסיטקום האמריקאי "מרחבים סגורים".

חיים אישיים

פריי מגדיר את עצמו הומוסקסואל והומניסט; הוא תומך במפלגת הלייבור הבריטית. הוא ידוע כפעיל ותומך בחופש המידע ובמוסד לתוכנה חופשית. הוא פעיל למען זכויות האדם ונגד גזענות ואנטישמיות, בעיקר באירופה. בראיון מסוים פריי דיבר על הבעייתיות עם מפלגות פולניות שיש להן היסטוריה שקשורה למחנות השמדה כמו אושוויץ, אולם לאחר שספג ביקורת על טענותיו פריי חזר בו והתנצל.

הוא מבקר תכופות את המדיניות הישראלית כלפי הפלסטינים. הוא חתום על מכתב המותח ביקורת קשה על הציונות, מאת מאות יהודים-בריטיים בולטים שנשלח לעיתון "הגרדיאן" ב-2007. שמו של פריי מופיע גם ברשימת התומכים של "יהודים למען צדק לפלסטינים". עם זאת, הוא סירב לתמוך בחרמות על ישראל במשך השנים ואף ביקר בישראל מספר פעמים, האחרונה בהן בשנת 2011.


Reviews (0)
No reviews yet.

אתר מורשת מתעד את מורשתם של גדולי האומה בתחומים השונים מההיסטוריה ועד להווה של העם היהודי, במדינת ישראל ובתפוצות, שהביאו אותנו עד הלום.

0:00