beta

יואב יצחק

יואב יצחק (נולד ב-4 במרץ 1957) הוא עיתונאי חוקר ישראלי ובעליו של אתר האינטרנט "חדשות מחלקה ראשונה".

ביוגרפיה

יצחק החל את דרכו העיתונאית ככתב בורסה בשנות השמונים. בשל אחת מחשיפותיו אז אסר עליו מנכ"ל הבורסה לניירות ערך להיכנס לבניין. האיסור הוסר לאחר שיצחק עתר לבג"ץ. שימש ככתב ב"מעריב", ב"גלובס", ב"העיר", ב"העולם הזה" ועוד. החל מ-15 בינואר 1989 פרסם ב"מעריב" סדרת כתבות ביקורתיות על קונצרן "כלל". בתגובה הכריז הקונצרן חרם מודעות על העיתון. בהמשך לכך פרסם יצחק את הספר "עגל הזהב: הסיפור המלא על קונצרן ’כלל (ישראל)’ ומנהליו משנת היווסדו (1962) ועד 1991".

בשנת 2000 זכה בפרס הישראלי לביקורת התקשורת ע"ש אברמוביץ'. בשנת 2011 הקים יצחק אגודת עיתונאים עצמאית.

פרשות בולטות שפרסם

בין הפרשות הבולטות שחשף יצחק:

ביקורת

בדצמבר 2011 פסק בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות בישראל שיצחק ו-NEWS1 הפרו את תקנון האתיקה בכותרת לא מדויקת שפרסמו והטיל עליהם עונש של נזיפה. זאת, אף על פי שיואב יצחק ו-News1 אינם חברים במועצת העיתונות או באגודת העיתונאים.

בשנת 2013 פורסם בעיתון TheMarker כי מספר רב של כתבות במהלך אותה שנה עסק באיל ההימורים יגאל זילכה, באשתו, ובעורך דינו יוסי כהן, וזאת במסגרת חברותו עם משה בובליל מנהל רשת מלונות קלאב הוטל, חברו של יצחק. בכתבה הוצג תצהירו של אלכס בלום, רואה חשבון לשעבר של קלאב הוטל, אשר פוטר מהמלון בעקבות גנבת כספים, ולפיו יצחק קיבל הלוואות של עשרות אלפי ש"ח מבובליל. הנהלת רשת המלונות הגיבה וטענה שהתצהיר שקרי ושמקורו בפעילות של זילכה נגדם ונגד יואב יצחק, במה שיצחק הגדיר "סדרה של תביעות סרק" (שאכן נדחו כולם) נגדו. בהתכתבות עם כתב TheMarker לקראת צאת הכתבה, האשים אותו יצחק בקנוניה עם כהן וזילכה נגדו, ובשיבוש הליכי חקירה.

בעקבות התאבדותו של תת-ניצב אפרים ברכה ביולי 2015, הושמעו בתקשורת האשמות שלפיהן כתבותיו של יצחק על ברכה גרמו להתאבדות. גידי וייץ תיאר ב"הארץ" את דבריו של יצחק נגד ברכה כ"מסע צלב פרוע, אלים וחסר עכבות". עימות חריף התחולל בעניין בטלוויזיה, כאשר משה נוסבאום ועודד בן עמי האשימו את יצחק באחריות מוסרית למותו של ברכה.

בתגובה, במאמר של איתמר לוין ב'חדשות מחלקה ראשונה' נכתב שהחקירה של יצחק ופרסום הידיעות היו ראויים, שברכה אכן נחקר באופן חשאי על פי הוראת שי ניצן, שהיועץ וינשטיין הודיע על כוונתו לאפשר למח"ש לפתוח בחקירה גלויה, ושתגובת משרד המשפטים הייתה "ספין" שהתחמק מתגובה ביחס לעיקר טענותיו של יצחק. האתר גם האשים את המשטרה בכך שלמרות אזהרות של יצחק לא נקטו בפעולות מנע כמו הפנייתו לסיוע נפשי ולקיחת נשקו האישי.

בפברואר 2017 חויבו יואב יצחק ואתר "News1" בתשלום פיצוי בסך 30,000 ש"ח בתוספת הוצאות משפט בסך 15,000 ש"ח למנהל רדיו "קול ישראל" לשעבר, אריה שקד, לאחר שכינו אותו "עבריין" בכותרת כתבה שפרסמו.

ביולי 2020 נפסק שיצחק עבר על איסור לשון הרע בכך שפרסם באתר "News1" כתב טענות נגד האוניברסיטה הפתוחה שנדחה בסופו של דבר במשפט שהתנהל בעניין, וסירב להסיר את המסמך גם לאחר שנדרש לכך. יצחק חויב לשלם פיצוי בסך 25,000 ש"ח ושכר טרחת עורך דין 13,500 ש"ח.

באוקטובר 2020 נפסק שיואב יצחק ואתר "News1" פרסמו לשון הרע על עו"ד יובל דמול, היועץ המשפטי לשעבר של המועצה המקומית באר יעקב, ובשלב ראשון חויבו בתשלום הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 25,000 ש"ח, ובהמשך חויבו בתשלום פיצוי בסך 145,000 ש"ח והוצאות משפט נוספות בסך 10,000 ש"ח.


Reviews (0)
No reviews yet.

אתר מורשת מתעד את מורשתם של גדולי האומה בתחומים השונים מההיסטוריה ועד להווה של העם היהודי, במדינת ישראל ובתפוצות, שהביאו אותנו עד הלום.

0:00